Znaczenie odżywek w treningach – czy warto brać odżywki?
Oceń artykuł

Znaczenie odżywek białkowych i kreatyny w treningach

O wartości ćwiczeń w budowaniu mięśni wie każdy, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że poza treningami liczy się także właściwa dieta. Nie chodzi tylko o mniejszą liczbę spożywanych kalorii, choć jest ona wskazana, by nie odkłada się tkanka tłuszczowa. Przede wszystkim jednak do uzyskania satysfakcjonujących muskułów potrzebne jest białko – składnik odżywczy pełniący podstawową funkcję budulcową w ludzkim organizmie. Z tego powodu kulturyści i sportowcy regularnie stosują odżywki białkowe. Jedną z podstaw ich suplementacji jest też związek z fragmentów białek – kreatyna.

Jeśli chodzi o odżywki białkowe, to ich zadaniem jest dostarczanie organizmowi białka w możliwie najczystszej postaci. Dzięki temu ma się fundament do budowy muskułów, ale bez ryzyka, że dodatkowo spożyje się zbyt wiele tłuszczu, jak często dzieje się to przy białku z tradycyjnych produktów spożywczych. W zależności od rodzaju odżywki dla sportowców, może ona zawierać w sobie odmienne typy białka. Najpopularniejsze odżywki białkowe to te z serwatki i kazeiny.

Wielość produktów dostępnych na rynku sprawia, że przed zakupem konkretnej odżywki dla sportowców warto pogłębić wiedzę na temat potrzeb organizmu, dokładnie przeanalizować skład i wybrać tę najlepiej pasującą do wykonywanych ćwiczeń. Spożywając odżywki białkowe warto pamiętać, że stosuje się je nie tylko przed treningiem w celu zwiększenia swoich możliwości w trakcie ćwiczeń, ale też po ich zakończeniu, by ułatwić organizmowi pełną regenerację.

Ważnym suplementem dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe i siłowe jest kreatyna, która zwiększa efektywność ćwiczeń i pomaga skuteczniej budować mięśnie. W perspektywie krótkoterminowej kreatyna umożliwia wykonywanie cięższych treningów. Przy dłuższym stosowaniu, zwiększa skuteczność treningów i podobnie jak odżywki dla sportowców, daje możliwość szybszego uzyskiwania oczekiwanych efektów. Co ważne, wbrew niektórym mitom, kreatyna i odżywki białkowe mogą być stosowane łącznie.

Sklep z suplementami Budujmase.pl